Çağrı merkezinde çalışarak kariyer yapılır mı?

1 yorum
1.313 okundu

Çağrı merkezleri günümüz iş dünyasında çokça yer edinmiş ve büyük şirketlerin bünyesinde barınan bir meslek çeşididir. Çağrı merkezleri firmaya ulaşmak isteyen, bilgi almak, şikayet bildirmek, iptal etmek veya yardım almak isteyen tüm müşterilerin aradığı yerdir. Çağrı merkezlerinin genel çalışma amacı kısaca böyle özetlenebilir. Çağrı merkezi olan firmaların yoğun olarak bu bölüme eleman aldığını kariyer sitelerinde ki ilanlara baktığınız da görebilirsiniz. Bunun sebebi çağrı merkezleri uzun soluklu çalışılabilecek bir meslek dalı olmayışıdır.

Çağrı merkezlerine seçilen kişiler genel de konu ile bilgisi olmayan sadece telefon bakmayı kabul eden ve diksiyonu düzgün kişiler tercih edilir. Teknik bilgi ve detaylar genel de firmadan firmaya değişiklik gösterse de 1 hafta ile 1 ay arasında süren bir oryantasyon(alıştırma) sürecinde öğretilerek çalışanlar firmanın istediği düzeye getirilir.

Çağrı Merkezi Mesleğinin Pozitif Yanları

 • Sürekli telefonla konuştuğunuz için Türkçe’niz gerçekten düzeliyor.  Sadece telefon değil e-mail yazışmaları ve diğer yazışma, yazı yazma vs. işlemleri de dahil.
 • Bilmediğiniz konular hakkında zaman içinde bilgi sahibi olarak bilgi deponuzu genişletiyorsunuz
 • Gün içinde o kadar çok telefonla konuşuyorsunuz ki daha önce arayan müşteriler olduysa hemen sesinden tanıyarak işlem yapıyorsunuz ve bu da hafızanıza yarar sağlıyor.
 • Firmanın çağrı karşılama süreleri sayesinde gerçekten hızlı biri hale geliyorsunuz; Bir yandan bilgisayardan işlemleri yaparken bir yandan da telefonda ki müşteriye derdiyle ilgili çözüm buluyorsunuz. Buna kısaca multitasking(çoklu işlem) diyebiliriz.

Çağrı Merkezi Mesleğinin Negatif Yanları

 • Çağrı merkezleri genel de gece de çalıştığı için çoğu firmada vardiya sistemi vardır. Bu sisteme dayanarak işe gelip gitme saatleriniz asla belli değildir. Her gün farklı bir saat’e gelebileceğiniz gibi, her hafta farklı bir düzende çalışma şansınız vardır.
 • Çalışma saatleri genel de hafta başlarında her çalışana bildirilir. Siz de buna uymak zorunda kalırsınız. Pazartesi işe 9 da giderken salı günü öğlen 12’de gidebilirsiniz. Bu açıdan gerçekten bir süre sonra verimsiz bir hale gelebiliyorsunuz.
 • Telefonla konuşmayı seviyor olabilirsiniz, ancak çağrı merkezinde gün içinde yaklaşık 1 kişi 100 – 150 çağrı firma büyüklüğüne göre karşıladığını düşünürsek çağrı merkezinde çalışmaya başladıktan sonra telefondan nefret eder hale gelebilirsiniz.
 • Çağrı merkezinde sürekli telefon karşılamak zorunda olduğunuz için belli bir saatte hadi yemeğe çıkalım deyip arkadaşlarınızla topluca yemek yemeye gidemezsiniz. Genel de 2 – 3 kişi çıkar onlar gelir sonra bir 2 – 3 kişi daha çıkar vs. derken siz öğlen çıkmayı hayal ederken bir bakarsınız saat 4’de yemeğe çıkıyorsunuz.
 • Çağrı merkezlerinde telefon kayıtları kaydedildiği için sizden sorumlu kişi(ler) bu kayıtları dinleyip yanlış bir konuşmanız varsa sizi sürekli uyarırlar. Bazen bu uyarma kişinin ruh sağlığına göre bağırma çağırmaya kadar varabiliyor. Tabi siz yine bir şey yapamıyorsunuz. Tabi istifa etme seçeneği hala elinizin altında duruyor.
 • Geceleri çalışmak ne kadar hoş bir şey gibi görünse de bir kaç gece sonra ” eskiden güzel uyurdum bee ” gibi düşünceler sizi sarmaya başlar. Tabi üstüne uykusuzluk, masa başında uyumalar  vs. gibi durumlar sonucu performans düşüklüğü ve yöneticinizden bir ton azar işitmekte işin cabasıdır.
 • Bu kadar iş yapıyor olmanıza rağmen size verilen maaş tabiri caizse ” kuş kadar ” diyebiliriz. Bu oranda ki hareketli bir işe bu kadar az maaş verilmesine henüz kimse anlam verebilmiş değildir. Ancak bilmeyenleriniz için çağrı merkezleri gerçekten çok az maaş kazanabileceğiniz mesleklerden biridir.
 • Çağrı merkezlerinde genel de az maaş, çalışma saatleri ve tabi ki artık telefon cevaplamaya katlanamama durumlarından pek uzun çalışan yoktur. Yani bir gün gördüğünüz kişiyi ertesi gün göremezsiniz. Bu tarz şeylere hazırlıklı olun ve kimseyle yakın arkadaşlık kurmaya çalışmayın.

Kısacası başlığımız da yazan sorunun cevabını detaylarıyla sizlere açıkladık lakin yine de kısaca söylemek gerekirse çağrı merkezi az maaş, düzensiz çalışma saatleri, bir süre sonra akıl sağlığını yitirme durumuna gelme gibi olumsuzluklar yüzünden kariyer düşünülecek bir meslek değildir. Sadece kısa süreli biraz para kazanabileceğiniz bir meslek çeşididir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2015

Ek İş Başvurusu için Yorum Yapın

Çağrı merkezinde çalışarak kariyer yapılır mı? (1 Yorum)