İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli Midir?

yorumsuz
781 okundu

21. Yüzyılın en büyük olaylarından biri internetten alışveriş sistemleri yani e-ticaretlerdir. E-Ticaret sistemleri ortaya çıktı çıkalı insanlar artık market alışverişini bile (sebze, meyve vs.) internetten yapmaya başladı. İnsanoğlu için her-şeyin böyle hazır şekilde önüne gelmesi pek iyi bir şey değil. Hem sağlık açısından hemde pskolojik açılardan iyi değil. Ancak günümüz de yoğun olarak e-ticaret sistemleri kullanılmaktadır. En büyük ziyaretçi alan siteler arasında her zaman ürün satışı yapan e-ticaret markaları vardır. Bazı markalar öyle aştı ki kendini insanlar sürekli oralardan sipariş veriyor. (hepsiburada, n11 vs.)

Peki hepimizin hayatında büyük bir yer kaplayan ve herkesin en kötü 1 kez kullandığı bu internetten alışveriş işlemleri ne kadar güvenli? Genel de hızlı olması açısından tüm siteler kredi kartıyla işlem yapmayı tercih etmektedir. Diğer yöntemler de mevcuttur ancak diğer yöntemler (havale/eft, çek vs.) hem kontrol edilmesi gerektiğinden hemde bir sürü inceleme yapılması gerektiğinden genel de pek tercih edilmez. Ancak yine de 2. alternatif ödeme yöntemleri arasında yer alırlar.

Teknoloji geliştikçe internette ki siteler de sistemler de hızlıca gelişmektedir. E-Ticaret sistemleri buna en büyük örnek olarak gösterebiliriz. Genel de ürünler hızlı kargo ile 1 gün sonra gelecek şekilde ayarlanıyor. Tabi her ürün ve her site için geçerli değildir.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar haricinde gayet güvenli bir alışveriş yöntemidir. Aşağıda ki hususlara dikkat ettiğiniz sürece başınıza bir sorun açmadan rahatça alışveriş yapabilirsiniz.

  • Almak istediğiniz ürünü önce araştırın sadece tek bir siteye girip oradan almaya kalkmayın. Çünkü rekabet piyasası olduğu için uygun fiyatlı ve güvenilir olanları araştırın.
  • İnternetten alışveriş yaparken her zaman alacağınız ürünün başka firmalarda da bulunması sizin için avantajdır. Bazı kriterlere bakar ona göre karar verirsiniz. Bu kriterler; kargo, fiyat, firma güveninirliği, site güvenliği
  • Sadece SSL (güvenlik) sertifikası mevcut olan sitelerden alışveriş yapmaya özen gösterin.
  • İnternetten alışveriş yaparken sadece ama sadece sanal kart(kredi kartınıza bağlı limiti ayarlanabilen kart) kullanın. Bu hem sizi güvende tutar, hemde firmanın yanlışlıkla veya bilerek sizden fazlaca tutar almasını engeller.
  • Firmadan alışveriş yapmadan önce geçmişini araştırın. Alacağınız firmanın ismini google’da aratmanız size yeterli derece de bilgi ve belge çıkartacaktır.
  • Alışverişinizi tamamladıktan sonra ürün elinize geçene kadar firmanın peşini bırakmayın. Sürekli kontrol edin ve size verilen süreler içerisinde ürün elinize ulaşmazsa firmaya ulaşarak durumunu sormayı unutmayın.

Bu ve bu tarz konulara dikkat ederek sizde internetten rahatça alışveriş yapabilirsiniz.

Güvenli ve neşeli alışverişler…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Kasım 2015

Ek İş Başvurusu için Yorum Yapın