İstifa İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

yorumsuz
875 okundu

” Bir firma da çalışıyorsunuz ancak firmayı işsizlik olduğu için ve başka seçme şansınız olmadığı için kabul ettiniz. Aslında çalıştığınız bölümü, yaptığınız işleri sevmiyorsunuz. Zaman içinde firma da ki işiniz size iş’den çok işkence gibi geliyor. ”

Bu hikayeyi kendinizden hatırladınız değil mi? Genel olarak tüm insanların iş hayatında bir kaç kez bu durumu yaşamışlığı vardır. 20. Yüzyıl da ki en büyük sorunlardan biridir işsizlik ve bir iş teklifi aldıysanız bunu geri çevirmek sadece aptallıktır. Peki ya sevdiğiniz yapmayı istediğiniz meslek değilse? Ancak hayat sizi bir şeylere mecbur eder sizde katlanmak zorunda kalırsınız.

Bir istatistik kurumunun açıkladığı verilere göre işini severek çalışanların sayısı %10 ile %40 arasındaymış. Yani neredeyse %60’dan fazla insan çalıştığı işten işyerinden memnun değil. Oranlar bu kadar yüksek iken insanlar hala çeşitli mecburiyetlerden, parasızlıktan şundan bundan hala sevmedikleri ve bir an önce çıkabilsem diye düşündükleri işler de çalışıyorlar.

Peki her şeyin bir kolayı var demişler. Bir iş yerinden ayrılmak istiyorsanız gerekli mercilere istifa dilekçesi sunmanız gerekir. Her insan bunu bilir ancak bunu yapabilen kişi sayısı malesef yukarıda yazılan oranlar gibi azdır. İstifa etmek istedik ancak neler yapmak gerekiyor. Maddeler şöyle;

  • Resmi olması için güzel bir istifa dilekçesi hazırlayıp sizden sorumlu olan yöneticinize, müdürünüze veya insan kaynaklarına direk ulaştırın. (burada ki amaç iş yerine nasıl resmi olarak başladıysanız işyerinden ayrılmak içinde yine resmi yollara başvurmanız gerekir)
  • Dilekçe verdiniz ilk aşama başladı. İstifanız ile ilgili sizi çağırıp konuşurlar. Neden istifa etmek istiyorsun, sorun nedir vs. gibi sorular sorarak acaba kendi isteğiyle mi yoksa firma da rahatsız olduğu farklı konular mı var onları öğrenmeye çalışırlar.
  • Her şey yolunda girerse ve süreç uzamazsa istifa için işlemlerinizi başlatırlar. Size belli bir gün verip şu günde işten ayrılabilirsin derler. Alabileceğin maaş miktarı vs. işten çıkarken size verilen 1 adet kağıt ile bildirilir.
  • Firmadan ayrılmadan önce çalışma arkadaşlarınızı, yemek yerken yan yana oturduğunuz ama hiç konuşmadığınız insanları ve diğer departmanlar da(insan kaynakları) hepsiyle vedalaşarak ve iyi şekilde ayrılarak hatta gerekirse numaralarını alıp iletişim kurmak istediğinizi belirterek ayrılmanız gerekir.
  • Firmadan iyi ayrılırsanız ve gerçekten ileri ki zamanlar da tekrar bir ihtimal de olsa bu firmaya iş için başvurma durumunuz olursa iyi ayrılmanız size çok iyi getirileri olacaktır.

İstifa ettiniz ve firmadan iyi bir şekilde ayrıldınız. Artık özgürsünüz bir süre kendinize izin verip dinlenin, daha sonra kendinizce planlar yapıp hayatınıza nasıl devam edeceğinize karar verirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2015

Ek İş Başvurusu için Yorum Yapın