Kendi İşini Kurmak 2018

yorumsuz
1.039 okundu

Türkiye’de işsizler artık işe girmeye çalışmak yerine kendi şirketleri açmayı daha uygun görüyorlar. Siz de iş ilanlarına baktınız, baktınız ve baktınız, görüşmelere gittiniz ama bir türlü istediğiniz gibi olmadı. Sizde dediniz madem kimse almıyor beni, bende açarım kendi şirketimi. Güzel karar ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz? Gelin hep beraber maddeler halinde şirket kurma aşamalarını inceleyelim.

  • Öncelikle karar vermek işin yarısı derler. Kararınızdan kesin emin olduğunuzu kendi içiniz de teyit edin. Çünkü başlangıcı yaptıktan sonra geri dönüşü hem zaman hemde para kaybı demektir.
  • Kararınız kesin şimdi yapmanız gereken iş planı. Ne iş yapabilirim? Mesleğimle ilgili mi? Ticaret mi? vs. gibi seçenekleri gözden geçirip bir kaç gün bir kaç ay size ne kadar süre gerekiyorsa ona göre planlarınızı yapın ve aşağı yukarı başlangıç için bir olay süreci belirleyin. Genel de tavsiye edilen kendi bildiğiniz işi yapmanızdır. Ancak siz yapabileceğinize inandığınız sektöre yönelmeniz daha doğrudur.
  • Plan program yaptınız sıra geldi maliyet ve  devlet işlerine. Öncelikle kendi işinizi kurabilmek için belli bir miktar paranız olması gerekiyor. Çünkü ofis açmak, şirket açılış masrafları, muhasebe vs. bunların hepsine yeterli para ayırmadığınız takdir de bir iş kurmaktan şimdiden vazgeçebilirsiniz.
  • Paranızı ayarladınız, sıra geldi bir muhasebeci bulmaya. Şirketinizin açılış işlemlerini yapacak, sizin gelir, gider hesaplarınızı tutacak, size bir nevi bu yolda yol gösterecek bu işleri bilen ve güvenilir birini bulmak. Bu süreç biraz zordur, her muhasebeciye güvenip bu işlemleri emanet edemezsiniz. O yüzden önceliğiniz tanıdık birini bulmaktan yana olsun.
  • Muhasebecinizi ayarladınız devlet işleri başladı, muhasebeciniz size şirket kurulum işlemlerini başlatmadan önce zaten detayları aktaracaktır. Ancak işlemler başlamadan önce şirketin resmi bir adresi olmak zorundadır. Bu adres için bütçenize göre bir dükkan yada daire tipi home ofis dediğimiz yerlere bakıp bunu muhasebeciye bildirirsiniz.
  • Ofis, dükkan tuttunuz, muhasebeciniz açılış işlemlerini başlattı. Bir kaç gün içerisinde başvurulan vergi dairesinden yetkili bir kişi gelip bildirdiğiniz adreste böyle birileri var mı diye kontrol etmek için gelirler. Size bir kaç soru sorarlar, bir kaç demirbaş yazarlar varsa kira kontratınızın ve kimliğinizin fotoğraflarını çekip eğer her şey yolunda giderse size açılış için onay makbuzu verirler. Siz de bu makbuzu alıp muhasebecinize verirsiniz, muhasebeciniz bu onay kağıdını kullanarak vergi levhanızı çıkartır.
  • Tebrikler! Artık şirketinizi kurdunuz. Bundan sonrası artık size kalmış, açtığınız şirkete göre(şahıs, limited, a.ş) muhasebeciniz süreçler, evraklar vb. konular da sizi bilgilendirecek ve yönlendirecektir. Genel de aklınıza takılan bir soru olduğunda muhasebecinize danışarak çözüme kavuşturmanız en doğru olan yoldur.

Kaba taslak olarak kendi işinizi kurmanın yollarını anlatmaya çalıştık. Şimdiden şirketiniz hayırlı olsun, bol kazançlar dileriz…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2018

Ek İş Başvurusu için Yorum Yapın