Paramı Nasıl Değerlendirebilirim?

yorumsuz
2.293 okundu

Tüm insanlığın her gün yaptığı tek şey para kazanmaya çalışmaktır. Büyükten küçüğe, kadından, erkeğe, yaşlıdan, gence herkes para kazanmanın derdindedir. Tüm insanlar kendi hayatlarını devam ettirebilmek ve belli bir seviyede yaşabilmek için çalışmak ve para kazanmak zorundadırlar. Günümüz de para “aslanın ağzında değil, midesinde” sözü geçerliliğini korumaktadır. Eğer çalışırsanız para kazanırsınız eğer çalışmazsanız ise kimse size para vermeyi teklif dahi etmeyecektir.

Belli bir süredir çalışıyorsunuz, paranızı sağa sola harcamak yerine birikim yapmayı tercih ettiniz ama paranız pek istediğiniz hız da yükselmiyor. Peki bu durumda neler yapmak gerekir? İşte akla gelen bir kaç madde;

Borsaya Para Yatırmak

Borsa çok büyük paraların döndüğü bir alandır. Borsa da hisse senetlerini alıp satarak kazanç sağlayabilmeniz mümkündür. Borsaya girmek ise çok risklidir. Risk’in sebebi tamamen herşeyin belirsiz olmasıdır. Aldığınız hissenin birden bire dibe vurması ile tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Bundan dolayı risk fazla olduğu için bir çok insan borsaya yatırım yapmayı tercih etmez.

Arsa, Daire, Dükkan vb. Almak

Günümüz de parası olanların ilk düşündükleri şeylerin başında gelmektedir. Eğer doğru bölge seçimi yaparsanız ve uzun süre eliniz de tutarsanız satmak istediğiniz de verdiğiniz paranın 3 – 4 katını kazanabilirsiniz. Bu yatırım aracı hem güvenli hemde riski az olanlardandır.

Döviz Almak

Döviz alımı borsaya göre riski azdır, ancak burada da paranızın değeri çok yükselebileceği gibi çok fazla da düşecektir. Örneğin dolar aldığınızı varsayalım. Dolar 2.50 düzeyindeyken 1000$ aldınız ancak birden dolar dip yaptı ve 2.10’a geriledi. Bu durumda normalde 1000$ – 2500 TL yapıyorken oran düştüğünde 1000$ – 2100 TL yapar. Ortalama 400 TL paranız kaybolmuş olacaktır. Ancak tam tersi dolar yükselirse yine ortalama bir oranda yükselme olacaktır. Ancak döviz alarak çok para kazanmanın asıl yolu çok parayla oynamaktır. Ne kadar çok para olursa ona göre o kadar çok para kazanabilirsiniz ve tabi ki kaybedebilirsiniz de…

Altın Almak

Altın da riski az olan yatırım araçlarındandır. Altının kötülüğü ise gündemden ve dolar kurundan etkilenmektedir. Dünyada veya ülkemizde herhangi bir olay patlak verdiğinde altın kuru birden düşebiliyor veya birden yükselebiliyor. Ancak döviz ile kıyaslarsak altın daha güvenli bir yatırım aracıdır. Genel de ülkemiz de altına yatırım daha çok tercih edilmektedir.

Yatırım Yapmamak Türk Lirasında Kalmak

Riskler aşağı yukarı belli ve 2 seçenek var, kazan veya kaybet. Durum böyle olunca bir çok insan bu durumdan dolayı yatırım yapmamayı tercih etmektedir. Türk Lirasında kalmanın tek avantajı paranızın hiç bir şekilde azalmamasıdır.

Siz üstüne para ekledikçe artar onun haricinde başka bir işlem olmamaktadır. Sizlere paranızı nasıl değerlendirebileceğiniz hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ancak bu konuda internette bir sürü bilgi bulabilirsiniz. Siz siz olun, iyice düşünmeden yatırım yapmaya kalkışmayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Nisan 2016

Ek İş Başvurusu için Yorum Yapın