Sermayesiz Nasıl İş Kurulur

yorumsuz
1.156 okundu

Ülkemiz de iş kurmak sermayeden önce plan, proje, analiz ve araştırmalar sonucunda gerçekten gelir kazanabileceğiniz bir iş alanı bularak kurmak gerekir. Bu bilgilerden yoksun durumda sermayesiz olup olmamanız bir önem arz etmeyeceği gibi paranız çok da olsa yine bu analizlerin yapılması sonucunda bir iş kurma yolunda ilerleyebilir ve işinizi kurabilirsiniz.

Türkiye de iş kurmanın belli şartları ve belli miktarlar da masrafları vardır. Bu masrafları ilk başta şirketi kurarken kendiniz ödemeniz gerektiği için sermaye kesinlikle gereklidir. Peki sermayeniz yok ama iş kurmak istiyorsunuz, sorumuz basit; Sermayesiz Nasıl İş Kurulur?

Kredi Çekmek

Bankalar paralarını işletmek için tüm herkese kredi verir hale gelmiştir. Tabi eskisi gibi herhangi bir bankaya girip direk 50 Bin TL çekemezsiniz ancak belli şartları sağlıyorsanız banka sizi araştırdıktan sonra size krediyi verebilir. Kredi çekmek borçlanmak demektir. Kuracağınız iş, iş fikriniz, planlarınız eğer size kısa veya uzun vadede kazanç getirmek konusunda sıkıntılar yaşatacağını düşünüyorsanız bu seçeneğe başvurmak sadece sizi bir çok sıkıntının içine sürükleyecektir.

Borç Almak

Borç almak bankadan kredi çekmenin bir farklı yöntemidir. Tanıdıklarınızdan para isteyerek iş kurma fikrinizi anlatarak para isteyebilirsiniz. Bunun bir avantajı tanıdığınız kişiler banka gibi sizi 1 ay ödeme yapmadığınız da üzerine faiz bindirip işlem yapmaya çalışmazlar anlayış gösterip ödemenizi beklerler. Ancak burada şöyle bir durum oluşur eğer siz parayı aldığınız halde aynı hassasiyetle borcunuzu geri ödemezseniz en yakınınızdan aldığınız para size bir çok sıkıntı olarak geri döner. En büyük sorun ise tanıdıklarınızı kaybedersiniz ve sizle bir daha iş yapmak istemezler hatta daha ileri gidip mahkemeye verenler bile olacaktır.

Sermayesiz iş kurmak çok ama çok zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Bahsettiğimiz 2 yöntem de başınıza bir sürü sorun açacağı için eğer iş fikriniz gerçekten para kazandıracak gibi değilse iş kurmaktan vazgeçmeniz daha iyi olacaktır. Ancak gerçekten sağlam bir plan projeniz var ise cesaretiniz de buna dahilse rahatça iş kurmayı düşünebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2015

Ek İş Başvurusu için Yorum Yapın