Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

yorumsuz
321 okundu

Bankalardan kredi başvurusu yaparken, sağlamanız gereken en önemli özelliklerin başında ‘sicil’ gelmektedir. Kelime anlamından birazcık sapmış ve artık ticari bir anlam kazanmış olan sicil, bankalarla olan ticari ilişkilerinizin genelini kapsamaktadır. Bankalar, ticari ilişkilerinde başarılı olan müşterilere kredi veren yerlerdir. Birkaç yıl önce bankaların bir araya gelerek Bankalar Birliği’nce almış oldukları bir karar ile kredi notu, bireylerin ya da ticari kurumların bankadan kredi alabilmek için sağlamış olduğu şartların başlıcası haline gelmiştir. Peki kredi notu ve sicil ne demektir? Sicili bozuk olanlar nasıl kredi alabilir? Sizler için detaylıca anlattık.

 Sicilin Bozuk Olması Ne Anlama Gelir?

Bankadan kredi alacaksanız, ya da kredi kartı başvurusu yapacaksanız; kimi zaman da acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için avans talep edecekseniz, kredi puanınızın önemi oldukça büyüktür. Sicilinizin bozuk olması, daha önce bankalar ile bir şekilde muhatap olduğunuz ve borçlarınızı ödemek konusunda başarısız olduğunuz anlamına gelmektedir.

Bankalara yapmış olduğunuz ödemeler ve birikmiş ödemeleriniz, Bankalar Birliği’nce oluşturulmuş bir sistemde kontrol edilmektedir. Burada, hangi aylar bankanıza ödeme yaptığınız, hangi aylar yapmadığınız ve bunun gibi benzer planlar bulunmakta, banka görevlileri bu listeye baktığında, kolaylıkla siciliniz ile ilgili bilgi sahibi olabilmektedir. Bu sebepten ötürü, sicilinizin bozuk olması, bankaların size güvenmesi doğrultusunda engel bir adımdır.

Siciliniz Bozuksa Ne Yapmalı?

 Siciliniz bozuksa bankalar ile yapacağınız ticaretlerde çok büyük bir sınırlama olacağını söylersek hiç de yanlış olmaz. Bankalar, gayet mantıklı bir yaklaşım ile, hem kendilerini hem de potansiyel müşterilerini korumak adına sicili bozuk olanlara kredi vermezler. Sicilinizin bozuk olması, kredi puanınızın yeterince düşük olması ve uzun süredir bankalar olan borçlarınızı ödemediğiniz anlamını taşımaktadır.

Krediye ihtiyaç duyuyorsanız ve siciliniz bozuksa yapılması gereken, bu kredi notunu düzeltmek olacaktır. Banka kredi puanınız sabit bir nitelik değildir. Ödemelerinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hal böyle olunca, banka ile yeniden ticaret yapabilmeniz için yapmanız gereken bir süre ödemelerinizi düzgün yapmak ve ardından yeniden kredi alabilmek için başvuru yapmak olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 10 Mart 2018

Ek İş Başvurusu için Yorum Yapın