Sigara İçmek Kariyeri Etkiler Mi?

yorumsuz
833 okundu

Sigara sağlığa zararlı olduğu dünyada ki tüm sağlık kuruluşları, vakıflar, dernekler tarafından kabul edilmektedir. Bir çok araştırma göstermektedir ki sigara içinde bulunan 4 binden fazla zararlı madde yüzünden, kanser başta olmak üzere bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Peki sigara kötü bir şey ancak yine de insanlar bunu tüketmekten vazgeçmiyor/geçemiyor.

İnsanlar bile bile kendini zehirlerken biz de acaba bu kadar zehir saçan ve tabi üzerinize sinen kokusunun kariyerimiz de ne tür etkileri olduğuna bakalım.

Sigara içmek 21. yüzyıl da neredeyse tüm işletmeler tarafından özellikle mesai saatleri içerisinde içilmesini istemiyor, hoş karşılamıyor hatta yasaklayanlar bile var

Çalıştığınız iş yerinde sigara içtiğiniz de üzerinize sinen bariz kokuyu söküp atamıyorsunuz. Bu kokuyu içen kişi pek alamasa da etrafında ki çalışma arkadaşları ve özellikle içmeyenler aşırı rahatsız olacağı için iş ortamında huzursuzluklara neden olabiliyor.

Sigara içmeniz yüzünden işyeriniz de eğer içmeyenler çoğunluktaysa yanınız da olmak istemeyen bir sürü iş arkadaşınız olabilir. Sizinle proje bile yapmak istemeyenler çıkabilir.

Siz sigara içtikte eğer iş vereniniz bunu yasaklamış veya mesai saatleri dışında bir zaman da içilmesini istemiş olsa bile siz yine içtiğiniz için iş vereniniz bir şekilde siz ne kadar yetenekli olursanız olun, şirkette ki tüm işleri tek başınıza yapıyor olsanız bile bu sizin kariyerinize eksi puan olarak her zaman yansıyacaktır.

Yeni nesil ilan başvuru sitelerin de ki ilanların çoğunluğunda her zaman sigara içmeyen eleman aranıyor diye görürsünüz. CV’nizi bile doldururken bu alanı içiyor/içmiyor olarak doldurmanız istenir. Çünkü işverenler bu duruma günümüz de çok dikkat etmektedirler.

Kısaca sigara sağlığınıza zarar vermesi bir yana, iş hayatınıza, kariyer planlarınıza da zarar vermektedir. O yüzden siz siz olun bir an önce sigarayı bırakın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ekim 2015

Ek İş Başvurusu için Yorum Yapın